CAT AWARDS 2018 NOMINATIONS

For rules and definitions covering the scope of the awards and eligibility for inclusion in particular categories, see:
http://www.catawards.com.au/rules-a-definitions/

 

Download a copy of the nominations booklet (PDF, 493 KB)

 

BEST SET FOR A PLAY

Sam Lloyd (design), Eric Haslam and Geoff Philpott (construction) and Nikki Bath (scenic design)
A Midsummer Night’s Dream, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Quentin Mitchell (designer) and Russell Brown (set coordinator)
Arms and the Man, Canberra Repertory Society

Chris Zuber (designer) and Russell Brown (set coordinator)
Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society, Canberra

Cate Clelland (designer) and Russell Brown (set coordinator)
Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society, Canberra

Chris Baldock (design) and Russell Brown (set coordinator)
One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society, Canberra

Megan Cartwright and Donna Sullivan
Stories in the Dark, Hawker College, Canberra

Terry Brady (design), John Causer, Sue Causer  and Annie Holcombe (construction and painting)
Summer of the Seventeenth Doll, CMS Productions, Moss Vale

 

BEST SET FOR A MUSICAL, VARIETY OR DANCE PRODUCTION

Tim McLaren
Cats, Albury Wodonga Theatre Company

Chris Zuber
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Adam Loughlin, Janet Cunningham and Mark Dixon
Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

Amanda Knott and Stu Thompson
Mary Poppins Jr, St Mary MacKillop College, Canberra

Andrew Colley, Shane Summerton, Phil Egan and Troy Newham
Shrek the Musical Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Heath Neville, Don Hillam, Simon Aventi, Warren Bock and Jamie Gibbs
The Addams Family, Marian Catholic College, Griffith

 

BEST COSTUMES FOR A PLAY

Anna Senior
Arms and the Man
and
Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Helen Wojtas
Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

Helen Drum
One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Wendy Ramage Jones and Ron Russell
Summer of the Seventeenth Doll, CMS Productions, Moss Vale

 

BEST COSTUMES FOR A MUSICAL OR VARIETY SHOW

Sophie Rose King
A Chorus Line
and
The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

Jennie Norberry
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Cody Winward
Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Julia Armstrong and Rosie Lake
Mary Poppins, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Debbie Rose
Noor, Coota Bollywood All Stars, Cootamundra

Fiona Leach
Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

 

BEST COSTUMES FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Robyn Whitby
Aladdin Jr, Spectrum Theatre Group, Merimbula

Joanne Crowe, Ann Philippe and Denise Hiser
Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Ange Fewtrell and Karen Malen
James and the Giant Peach, Child Players ACT, Canberra

Sharon Lockhart
Shrek the Musical Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

The costume team
Southern Stars: Iconic, NSW Department of Education, Albion Park

Gillian Clark
The Addams Family, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

 

BEST LIGHTING

Martyn Lloyd
A Midsummer Night’s Dream, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Andrew Gordon
Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Chris Ellyard
Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Carl Markin and Grant Pegg
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Adam Loughlin
Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

 

TECHNICAL ACHIEVEMENT

The makeup team
Cats, Albury Wodonga Theatre Company

Sian Phillips
The Creature’s makeup, Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

The makeup and costume teams
Makeup and costumes for the statues, Mary Poppins, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Michael van Baast
Video and sound, Noor, Coota Bollywood All Stars, Cootamundra

Ewan
Orchestrations developed from piano score, Oh! What A Lovely War!, Canberra Repertory Society

Sarea Coates, Jessica Coates and Karen Malam
Dragon puppet design and construction, Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Monique Barrios
Makeup, The Addams Family, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

The flying and construction teams
Flying of the ship and crew, The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

Paul Hamilton
Electrified costumes for Ursula, Flotsam and Jetsam, The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

 

JOHN THOMSON MAGIC MOMENT OF THEATRE

Australian Defence Force Academy Performing Arts Company, Canberra
Sharpay and Ryan’s reveal, after hiding in the lockers in High School Musical

BYTESized Productions, Albury Wodonga
Sonny emerging from telephone box wearing roller skates in Xanadu Jr

Daramalan Theatre Company, Canberra
Dropping of backdrop and reveal of the nooses at end of play in The Crucible

Molong Players
Swimming training for the Sydney Olympics in Naughty at Forty

Orange Theatre Company
Entrance of Rufus the dog in Legally Blonde

Queanbeyan School Education Area Arts Festival
Phones lighting up performers’ faces at end of ‘Dear Evan Hansen’,  Karabar High School in Anything Goes

So Popera Productions, Wollongong
Underwater swimming scenes in The Little Mermaid

Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT
Anna Swift (as the Tea Lady) interaction with the audience (“Watch your feet!”) during a crowded and rapid exit with the tea trolley in Dinkum Assorted

 

BEST ORIGINAL WORK

Matthew Webster
Original music, Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society, Canberra

Patrick Feeney and the writing team
Original Script, Freaky M.I. Day, ANU Med Revue, Canberra

John Fraser
Original script, ’Hands Up Who’s Not Here’, Take Two, Spectrum Theatre Group, Merimbula

 

BEST ORIGINAL WORK FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Rebekah Rose and Koebi Faumui
‘Seasons of Love’, Step into the Limelight: Our Land, People and Stories, ACT Education Directorate

Bartholomew Bunk
Original music, The Crucible, Daramalan Theatre Company, Canberra

Stephen Gersbach, Frederick Klein and senior students
Concept development and original music, Vita Leben, Canberra Grammar School

 

BEST ENSEMBLE IN A PLAY

The cast
Dinkum Assorted, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT

The cast
Vocal ensemble in the incidental music, Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Alex Tonkin and Alex McGuire
Leo Clark and Jack Gable in Leading Ladies, John XXIII College Dramatic Society, Canberra

Haya Arzidin and Gryce Harrison
Perihan  and Karim in ‘War/Kiss’, TenX10 playfest: Personal Persuasions, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT

Claire Paton and Sophie Tallis
Cecily Cardew and Gwendolen Fairfax in The Importance of Being Earnest, NUTS, Canberra

The cast
The Vicar of Dibley, Boxboards Theatre, Leura

The chorus
Where in the World is Frank Sparrow?, Oxley College, Bowral

 

BEST ENSEMBLE IN A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL

Akira Mandla, Aidan Bairstow, Sam Cringle, Joey Gardiner and Benjamin Philp
The Wickersham Brothers, Seussical Jr, Daramalan Theatre Company, Canberra

The chorus
Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Makenzie Bonney, Lara Weber and Kayleigh Weissel
Fiona, Teen Fiona and Young Fiona in ‘I know It’s Today’, Shrek the Musical Jr, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

The principal cast
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Oxley College, Bowral

Oliver Roach, William Knight, Andrew May, Ben Maslin and Charlie Gill
The Braxton Brothers, The Best Shot, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

The choir
Xanadu Jr, BYTESized Productions, Albury Wodonga

 

BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL

The cast
A Chorus Line, So Popera Productions, Wollongong

The cast
Cats, Albury Wodonga Theatre Company

The ensemble
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Christie Green, Shevaun Brown, Christa Radley and Kimberly Harris
Barb, Brooke, Tasha and Amy, Motherhood the Musical, Parkes Musical & Dramatic Society

The fairy tale characters
Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

James MacAlpine and Nelson Bowler
Flotsam and Jetsam, The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

The ensemble
The Wedding Singer, Queanbeyan Players, Queanbeyan

 

BEST YOUTH ORCHESTRA

Into The Woods
Wollongong High School of the Performing Arts

Southern Stars: Iconic
Southern Stars Performing Company Orchestra, NSW Department of Education

Step into the Limelight: Our Land, People and Stories
Senior Concert Band, ACT Education Directorate

The Pirates of Penzance
Canberra Grammar School

 

BEST ORCHESTRA

A Chorus Line
So Popera Productions, Wollongong

Cats
Albury Wodonga Theatre Company

Heathers
Dramatic Productions, Canberra

High School Musical
Kinross Wolaroi School, Orange

Les Miserables
Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Oh! What A Lovely War!
Canberra Repertory Society

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Oxley College, Bowral

 

PATRICIA KELSON ENCOURAGEMENT AWARD

Shannon Parnell
Music and lyrics, Foxes – the Musical, Ribix Productions, Canberra

Richard King
Coach Bolton, High School Musical, Kinross Wolaroi School, Orange

Mikayla Brady, Corey Goodberg and Alexander Smith
Student directors, Seussical Jr, Daramalan Theatre Company, Canberra

Gabriella Heron
Young Fiona, Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Finn Dunne
Pugsley, The Addams Family, Yass High School

Emma Sollis
First time choreographing a musical, The Wedding Singer, Queanbeyan Players, Queanbeyan

 

BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Griff Brindley
Doctor Watson in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Lewis Gardiner
Sir Henry Baskerville in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Sam Malone
Mr Stapleton in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Nick Dyball
Paul Ryan in Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

Ethan Cowie
The Earthworm in James and the Giant Peach, Child Players ACT, Canberra

 

BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Kirby Golding
Mal Beineke in The Addams Family, The Illawarra Grammar School, Wollongong

Lachlan Mills
Lucas Beineke in The Addams Family, The Illawarra Grammar School, Wollongong

Travis Neale
Uncle Fester in The Addams Family, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

Jack Bolton
Sergeant of Police in The Pirates of Penzance, Canberra Grammar School

Mitchell Clarke
Danny in Xanadu Jr, BYTESized Productions, Albury Wodonga

 

BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Beatrice McRobbie
Dr McCann/Nurse Malloy in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Gussie King
Miss Stapleton in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Jemima Roberts
Lucy/Daisy/German Maid/Woman with baby in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Jemima Phillips
Wanda June in Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

 

BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Samantha Quilliam
Lady Marmalade in Disco Inferno, St Edmund’s College and St Clare’s College, Canberra

Madeleine Betts
Heather Duke in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Mikayla Brady
Heather McNamara in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Brodie Fraser
Jack’s Mother in Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

Chloe Dishon
Mayzie LaBird in Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Olivia Smith
Mayzie LaBird in Seussical Jr, Daramalan Theatre Company, Canberra

Alixandra Lovic
Alice Beineke in The Addams Family, The Illawarra Grammar School, Wollongong

Audrey Varguese
Malpomene in Xanadu Jr, BYTESized Productions, Albury Wodonga

Joely Schmutter
Calliope in Xanadu Jr, BYTESized Productions, Albury Wodonga

 

BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Reuben Bacon
Sherlock Holmes in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Noah Gorrell
Danny in ‘Getting This Close’ in The Best of Four, Canberra Grammar School

Jack Curry
John Proctor in The Crucible, Daramalan Theatre Company, Canberra

Lachlan Moore
Frank Sparrow in Where in the World is Frank Sparrow?, Oxley College, Bowral

 

BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Jade Breen
Narrator in James and the Giant Peach, Child Players ACT, Canberra

Charlotte Gee
Ouiser in Steel Magnolias, Canberra Girls Grammar School

Xanthe Allen
Shelby in Steel Magnolias, Canberra Girls Grammar School

Mikayla Brady
Elizabeth Proctor in The Crucible, Daramalan Theatre Company, Canberra

Sophia Marzano
Abigail Williams in The Crucible, Daramalan Theatre Company, Canberra

 

BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Joshua Nicholls
Tom in Disco Inferno, St Edmund’s College and St Clare’s College, Canberra

Lachlan Mills
Marius in Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

John Whinfield
George Banks in Mary Poppins Jr, St Mary MacKillop College, Canberra

Arthur Hull
The Cat in the Hat in Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury,

Josh Beckett
Horton the Elephant in Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Daniel Van Klooster
Donkey in Shrek the Musical Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Bejae Ingate
Gomez Addams in The Addams Family, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

Charlie Hansen
Willhelm Kadoc in The Best Shot, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Jayden Chitsaka
Sebastian in The Little Mermaid, Brindabella Christian College, Canberra

 

BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Sophie Highmore
Peggy Sawyer in 42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra
and
Mary Poppins in Mary Poppins Jr, St Mary MacKillop College, Canberra

Annabelle Scobie
The Witch in Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

Paige Davis
Gertrude McFuzz in Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Makenzie Bonney
Princess Fiona in Shrek the Musical Jr, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Darcy Fisher
Wednesday in The Addams Family, The Illawarra Grammar School, Wollongong

Chelsea Bonanno
Mabel in The Pirates of Penzance, Canberra Grammar School

 

BEST DANCE PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE

The tap ensemble
42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Intermediate & Senior Performance Class
‘Time Turner’, Mischief Managed, Classical Ballet Centre Canberra, Canberra

Lillian Grant
Belatrix Lestrange, Mischief Managed, Classical Ballet Centre Canberra

Seagulls tap dance
The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

‘Diary of a Taxi Driver’
The Silver Screen, Eden Dance Academy, Queanbeyan

National Teams
‘The Greatest Show’, The Wiz … from Aus, “Legs” Dance, Canberra

 

BEST VARIETY PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE

Gabriella Gross and dancers
The Drug Rep in ‘Roxy’ in Freaky M.I. Day, ANU Med Revue, Canberra

Jason El Brihi
Defibrillator in Freaky M.I. Day, ANU Med Revue, Canberra

Phillip Mackenzie
‘Gertude’s Sweetheart’ in Paper Cuts, Budding Theatre, Canberra

Tia Gray
‘Blackbird’ in Soaring, Karabar High School, Queanbeyan

Ruby Hawken with Backing Vocalists and the Featured Vocal Ensemble
‘Bridge Over Troubled Water’, Southern Stars: Iconic, NSW Department of Education

Zeke Cameron, Tana Lagaíaia, Lachlan Morgan, Lachlan Moss and the DisABILITY Ensemble
‘Redback on the Toilet Seat’, Southern Stars: Iconic, NSW Department of Education

Wassa Wassa
Red Hill Primary School, in ‘Yole’, Step into the Limelight: Our Land, People and Stories, ACT Education Directorate

 

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

David Bennett
Colonel Looseleaf Harper in Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

Brenton Cleaves
Alan Dangle in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Michael Cooper
Alfie in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Paul Sweeney
Charlie ‘The Duck’ Clench in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Michael Turczynski
Johnnie Dowd in Summer of the Seventeenth Doll, CMS Productions, Moss Vale

 

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Carl Erle
Baron Bomburst in Chitty Chitty Bang Bang, Cowra Musical and Dramatic Society

Pierce Jackson
Kurt Kelly in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Pip Carroll
Ram Sweeney in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Lloyd McDonald
Thenardier in Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Scott Bowcher
Enjolras in Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

David Santolin
George in The Wedding Singer, Queanbeyan Players, Queanbeyan

 

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Antonia Kitzel
Catherine in Arms and the Man, Canberra Repertory Society

Isha Menon
Louka in Arms and the Man, Canberra Repertory Society

Holly Ross
Pauline Clench in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Steph Roberts
Dolly in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Di Johnson
Gloria Clements in ‘Hands Up Who’s Not Here’, Take Two, Spectrum Theatre Group, Merimbula

 

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Charlotte Gearside
Heather Chandler in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Chelsea Heaney
Martha Dunnstock and Pauline Fleming in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Jane McIntosh
Winifred Banks in Mary Poppins, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Tegan Braithwaite
Dragon in Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Lauren Nihill
Rosie in The Wedding Singer, Queanbeyan Players

 

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Joel Hutchings
The Man/Captain Bluntschli in Arms and the Man, Canberra Repertory Society

Michael Sparks
The Creature in Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Arran McKenna
Francis Henshall in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Patrick Galen-Mules
Stanley Stubbers in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Duncan McAulay
Barney in Summer of the Seventeenth Doll, CMS Productions, Moss Vale

Dylan Van Den Berg
Algernon Moncrieff in The Importance of Being Earnest, NUTS, Canberra

 

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Jarrad West
Julian Marsh in 42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Will Huang
Jason Dean in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Nathan Lomas
Valjean in Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Joel Hutchings
Donkey in Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Martin Searles
Lord Farquaad in Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Max Gambale
Shrek in Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Dave Smith
Robbie Hart in The Wedding Singer, Queanbeyan Players

 

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Jenna Roberts
Victoria in Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Jess Waterhouse
Penelope Ryan in Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

Meaghan Stewart
Rachel Crabbe in One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Ali Rapp
Olive in Summer of the Seventeenth Doll, CMS Productions, Moss Vale

Candy Burgess
Irene in ‘A Lady of Letters’ in Talking Heads, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Narell Murdoch
Susan in ‘Bed Among the Lentils’ in Talking Heads, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Claudia Harris
Vivian Bearing in Wit, NUTS, Canberra

 

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Louiza Blomfield
Dorothy Brock in 42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Tegan Braithwaite
Rose in Dogfight, ANU Musical Theatre Company, Canberra

Belle Nicol
Veronica Sawyer in Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Briannah Gorden
Cosette in Les Miserables
and
Mary Poppins in Mary Poppins, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Jane McIntosh
Fantine in Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Tanya Boyle
Ursula in The Little Mermaid, So Popera Productions, Wollongong

 

BEST CHOREOGRAPHER

Michelle Heine
42nd Street
and
Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Teegan McKeen
A Chorus Line, So Popera Productions, Wollongong

Susan Vaccaro
Cats, Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Nathan Rutups
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

 

BEST MUSICAL DIRECTION FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Margaret Thomas
Disco Inferno, St Edmund’s College and St Clare’s College, Canberra

Peter Hayward and Ruth Ellevsen
Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

Michelle Mordecai and Jessie Swan
Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Jane McIntosh
Shrek the Musical Jr, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Alison Cronan and Stephen Barrett
Soaring, Karabar High School, Queanbeyan

Peter Copeland
Southern Stars: Iconic, NSW Department of Education, Albion Park

Dominic Lindsay
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Oxley College, Bowral

 

BEST DIRECTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL

Janet Cunningham
Into The Woods, Wollongong High School of the Performing Arts

Petrina Mansfield
Mary Poppins Jr, St Mary MacKillop College, Canberra

Emma Mancer
Seussical Jr, Trinity Anglican College Albury

Phil Cunich
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Oxley College, Bowral

Mandy Bransgrove
The Addams Family, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

Romko Hordynsky
The Best Shot, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Lachlan Murray and Lauren Schmutter
Xanadu Jr, BYTESized Productions, Albury Wodonga

 

BEST DIRECTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY

Kate Price
Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Chevalier College, Bowral

Joe Woodward
The Crucible, Daramalan Theatre Company, Canberra

Phil Cunich
Where in the World is Frank Sparrow?, Oxley College, Bowral

 

BEST MUSICAL DIRECTION

Nicholas Griffin
42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Peter Copeland
A Chorus Line, So Popera Productions, Wollongong

Damien Jones
Cats, Albury Wodonga Theatre Company

Matthew Webster
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Merrin Ross
Les Miserables, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Katrina Tang
Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

 

BEST DIRECTION OF A PLAY

Jordan Best
Dr Frankenstein, Canberra Repertory Society

Cate Clelland
Happy Birthday, Wanda June, Canberra Repertory Society

Chris Baldock
One Man, Two Guvnors, Canberra Repertory Society

Matthew Barry
The Vicar of Dibley, Boxboards Theatre, Leura

 

BEST DIRECTION OF A MUSICAL OR VARIETY SHOW

Chris Baldock
42nd Street, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Amy Copeland
A Chorus Line, So Popera Productions, Wollongong

Tim McLaren
Cats, Albury Wodonga Theatre Company

Kelly Roberts and Grant Pegg
Heathers, Dramatic Productions, Canberra

Christa Radley, Christie Green and Shevaun Brown
Motherhood the Musical, Parkes Musical & Dramatic Society

Ylaria Rogers
Shrek the Musical, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Peter Hayward
Southern Stars: Iconic, NSW Department of Education

 

BEST DANCE PRODUCTION

Mischief Managed
Classical Ballet Centre Canberra, Canberra

The Wiz … from Aus
“Legs” Dance, Canberra

 

BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY

Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery
Chevalier College, Bowral

The Crucible
Daramalan Theatre Company, Canberra

Where in the World is Frank Sparrow?
Oxley College, Bowral

 

BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL

Into The Woods
Wollongong High School of the Performing Arts

Mary Poppins Jr
St Mary MacKillop College, Canberra

Seussical Jr
Trinity Anglican College Albury

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Oxley College, Bowral

The Addams Family
Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral

The Best Shot
Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Xanadu Jr
BYTESized Productions, Albury Wodonga

 

BEST PRODUCTION OF A VARIETY SHOW

Freaky M.I. Day
ANU Med Revue, Canberra

Soaring
Karabar High School, Queanbeyan

Southern Stars: Iconic
NSW Department of Education

 

BEST PRODUCTION OF A PLAY

Dr Frankenstein
Canberra Repertory Society

Happy Birthday, Wanda June
Canberra Repertory Society

One Man, Two Guvnors
Canberra Repertory Society

Summer of the Seventeenth Doll
CMS Productions, Moss Vale

Talking Heads
Bay Theatre Players, Batemans Bay

The Vicar of Dibley
Boxboards Theatre, Leura

 

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL

42nd Street
Free-Rain Theatre Company, Canberra

A Chorus Line
So Popera Productions, Wollongong

Cats
Albury Wodonga Theatre Company

Heathers
Dramatic Productions, Canberra

Mary Poppins
Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Shrek the Musical
Free-Rain Theatre Company, Canberra

 

CAT AWARDS COMMENDATION

NOTE: This is a non-award category.

The CAT Awards commends the following companies and acknowledges the special contribution they have made over the last year to theatre and to the community.

St John Paul II College, Canberra
For inagural production of The Greatest Show: A Vaudeville, marking the ‘coming of age of performing arts in the college’

“Legs” Dance, Canberra
For inclusiveness of parents and special needs groups

ANU Med Revue, Canberra
For donating proceeds of Freaky M.I. Day to Companion House

Australian Defence Force Academy Performing Arts Company, Canberra
For donating all proceeds from High School Musical to Legacy

Dramatic Productions, Canberra
For raising over $12,500 for local charities through proportion of takings from Heathers

Michael Sparks, Canberra Repertory Society
For participating in the Leukemia Foundation’s World’s Greatest Shave while preparing for the role of the Creature in Dr Frankenstein, raising $1,200 which he donated in honour of Naoné Carrol

Parkes Musical & Dramatic Society
For strong community engagement in attracting community support and council funding

Queanbeyan Players
For raising money for Headspace National Youth Mental Health Foundation during production of Godspell

Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT
Celebrating tenth anniversary of annual TenX10 Festival