CAT AWARDS 2019 NOMINATIONS


For rules and definitions covering the scope of the awards and eligibility for inclusion in particular categories, see:
http://www.catawards.com.au/rules-a-definitions/

Download a copy of the Nominations Booklet (PDF, 415 KB)

 


BEST SET FOR A PLAY

Andrew Kay (design) and Russell Brown (coordination)
The Art of Coarse Acting
AND
A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra

Andrew Kay (design) and Russell Brown (coordination)
Waiting in the Wings, Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan

Jon Benn, Ashley Connell, Nicky Bath and Robyn Minihan
The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay

Michael Sparks (design), Russell Brown (set coordination)
The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Sam Lloyd
Macbeth, Bay Theatre Players, Batemans Bay


BEST SET FOR A MUSICAL, VARIETY OR DANCE PRODUCTION

Amy Copeland
Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Andrew Colley and Shane Summerton
Aladdin Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Cate Clelland
Kinky Boots, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Chris Baldock (design) Russell Brown (coordination)
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Heath Neville
Legally Blonde, Griffith Regional Theatre, Griffith

Scott Halls
Jesus Christ Superstar, Orange Theatre Company, Orange

Tim Hawkins & team
Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong


BEST COSTUMES FOR A PLAY

Anna Senior (design) Jeanette Brown (coordination)
The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Anna Senior (design) Jeanette Brown (coordination)
Waiting in the Wings, Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan

Helen Drum (design), Jeanette Brown (coordination)
A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra


BEST COSTUMES FOR A MUSICAL OR VARIETY SHOW

Amy Copeland
Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Fiona Leach
Kinky Boots, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Janetta McRae
Hello Dolly!, Queanbeyan Players, Queanbeyan

Nicki Simmons
The Addams Family
AND
Wicked, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Nina Schuurman and Katrina Wimhurst
Kinky Boots, Albury Wodonga Theatre Company, Albury


BEST COSTUMES FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Aileen Priest
Future’s Past, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Ange Fewtrell and Karen Malam
Through the Looking Glass, and What Alice Found There, Child Players ACT, Canberra

Jo Howard and Lauren Reid
The Treasure of Peter Pan, Daramalan Theatre Company, Canberra

Julia Armstrong (design), with Rosie Lake, Alicia Parker, Jenny Binns and Alison Goodwin
Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra

Leisa Ebdon and team
Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Lyn Townsend and the costume team
Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Regia Brennan and Lyn Sterling
The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay

Sharon Lockhart and Yasmine Hall
Aladdin Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

The costume team
The Land of Stories, Classical Ballet Centre Canberra

The costume team
TOYS: To infinity & beyond, Bom Funk Dance Studio, Jerrabomberra

The “Legs” teachers
Peter Pan … and Our Lost Treasures, “Legs” Dance, Canberra


BEST LIGHTING

Andrew Gordon and Freddie Duncan
We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Chris Ellyard
The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Helen Nosworthy
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Joey Gardiner
The Treasure of Peter Pan, Daramalan Theatre Company, Canberra

Martyn Lloyd
Macbeth, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Matthew Mackenzie
Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra
AND
Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra
AND
The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra


TECHNICAL ACHIEVEMENT

Alexander Unikowski
Original arrangement of ‘Cabaret’, The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Charles Xu, Gabreilla Gross and Patrick Holloway
Video and audio-visual production, How to Train Your Doctor, ANU Med Revue, Canberra

Darren Hunt
Sound design and operation, Avenue Q, Revolution Theatre, Albury

John Webb
Design and construction of the rain system, Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Liza Lloyd Jones, Deb Wilson, Erica Drewsen, Joanne Borg, Daniel Lloyd Jones and Jodie Eberle
Make-up, The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay

Martyn Lloyd
Soundscape, Macbeth, Bay Theatre Players, Batemans Bay

The technical team
The crucifixion scene, Jesus Christ Superstar, Orange Theatre Company, Orange


JOHN THOMSON THEATRE MAGIC

A cappella singing by the cast
A Midsummer Night’s Dream, Griffith & Regional Association for the Performing Arts (GRAPA), Griffith

Appearance of Macbeth’s severed head
Macbeth, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Arrival of the motorcycle cop
The Booze Brothers, Molong Players, Molong

Entry and assembly of the flying house
Wicked, Canberra Girls Grammar School, Canberra

Ladies appearing over the fence with ‘He’s a Bastard’ in ‘The Bastard Song’
Ladies in Black, Spectrum Theatre Group, Merimbula

The crying bride and other ancestors in the theatre pre-show
The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

The shadow puppets
Through the Looking Glass, and What Alice Found There, Child Players ACT, Canberra


BEST ORIGINAL WORK

Alex Wood, Ben Harris, Gabriella Gross, Kathryn Parker and Will Dunlop
Script for How to Train Your Doctor, ANU Med Revue, Canberra

Gerry Greenland
Script for ‘Suzie Meets Her Match’, Ten X 10 playfest, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, WaggaWagga

Greg Gould
Script for ‘The Hold Up’, Ten X 10 playfest, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, Wagga Wagga

Linda Heald
Research and compilation of radio plays, Magical Moments Radio Show, The Moruya Red Door Theatre, Moruya


BEST ORIGINAL WORK FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Bill Dickson
Original music, The Treasure of Peter Pan, Daramalan Theatre Company, Canberra

Helen Dickson
Script adaptation, The Treasure of Peter Pan, Daramalan Theatre Company, Canberra

Paul Bissett and Rachel Campbell
Concept development and compilation of musical score, Still, We Rise, The Australian Voice Collective

The Faumuis
‘Don’t Know’, Soaring: Step Into the Limelight, ACT Education Directorate, Canberra


BEST ENSEMBLE IN A PLAY

The cast
The Art of Coarse Acting, Canberra Repertory Society, Canberra

The cast
The Vicar of Dibley, Pinnacle Players, Orange

The Fairies
A Midsummer Night’s Dream, Griffith & Regional Association for the Performing Arts (GRAPA), Griffith

The residents of The Wings
Waiting in the Wings, Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan


BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL OR VARIETY SHOW

Alex Perrit and Anthony Rule
As Cinderella’s Prince and Rapunzel’s Prince, Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Jason Bensen as Leo and Demi Smith as Ulla
‘That Face’, The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Stafford Ray and the Moon Lighters
Magical Moments Radio Show, The Moruya Red Door Theatre, Moruya

The cast

Company, Pigs Fly Productions, Bowral

The Angels
Kinky Boots, Free-Rain Theatre Company, Canberra

The cast
Avenue Q, Revolution Theatre, Albury

The cast and band
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Will Collett, Demi Smith, Max Macmillan and Emily Pogson
Cornelius, Irene, Barnaby and Minnie in ‘Elegance’, Hello Dolly!, Queanbeyan Players, Queanbeyan


BEST ENSEMBLE IN A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Josey Gazard, Miranda Kennedy-Hine, Hugo Korte and Jesse Lane
As Hermia, Helena, Demetrius and Lysander, A Midsummer Night’s Dream, Canberra Grammar School, Canberra

Senior Concert Band
Soaring: Step Into the Limelight, ACT Education Directorate, Canberra

The band
Little Shop of Horrors, Canberra Grammar School, Canberra

The cast
Still, We Rise, The Australian Voice Collective, Canberra

The dance ensemble
The Treasure of Peter Pan, Daramalan Theatre Company, Canberra

The Knights
Spamalot, St Mary MacKillop College, Canberra

Wassa Wassa, Red Hill Primary School
African Drumming, Soaring: Step Into the Limelight, ACT Education Directorate


PATRICIA KELSON ENCOURAGEMENT AWARD

Andrew Kershaw
Betto di Signa in Gianni Schicchi and ensemble in Cavalleria Rusticana, Canberra Opera Inc., Canberra

Imogen Steele
Fiona, Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Jai Ellevsen
Gavroche, Les Miserables, Wollmington Productions, Wollongong

James Gardner
Young Cosmo, Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Jarrod McWilliams
Young Don, Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Jasper Newbury
Quirinus Quirrell and Severus Snape, A Very Potter Musical, Campbell High School, Canberra

Keola Aho
Enjolras, Les Miserables, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Mel Donges
First time directing, LOVEBiTES, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, Wagga Wagga


BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Brad Worthington
As Reverend John Hale in The Crucible, Oxley College, Bowral

Ethan Cowie
As Humpty Dumpty in Through the Looking Glass, and What Alice Found There, Child Players ACT, Canberra

Liam Isbister
As The Cook in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra

Monty Lloyd Jones
As Witch’s driver in The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group,Batemans Bay

Oliver McLauchlan
As Humpty Dumpty in Through the Looking Glass, and What Alice Found There, Child Players ACT, Canberra

Thomas Rapp
As Mr Tumnus in The Lion, the Witch and the Wardrobe, Southern Highlands Youth Arts Council (SHYAC), Bowral


BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Harrison Shepherd
As Cogsworth in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Josh Nicholls
As Nathan in The Full Monty, Supa Productions, Canberra

Krishan Kandeepan
As Major Schneider in Future’s Past, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Lachlan Saba
As Pugsley Addams in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Leo Marris
As Doctor Dillamond in Wicked, Canberra Girls Grammar School, Canberra

Luke McClay
As Brit in We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Oliver Saba
As Sultan in Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra

Samuel Parker
As Gaston in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Zach Vella
As Buddy in We Will Rock You, Chevalier College, Bowral


BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Angela Parnell
As Jeffrey Lu in Jasper Jones, Budding Theatre, Canberra

Claire Allan
As Tituba in The Crucible, Oxley College, Bowral

Georgie Wiley
As Yvette Pottier in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra

Sienna Knowles
As Mary Warren in The Crucible, Oxley College, Bowral

Sophia Marzano
As The Chaplain in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra


BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Annie Turner
As Scaramouche in We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Eloise O’Connell
As Carlotta in The Phantom of the Opera, Trinity Anglican College Albury, Albury

Jemima Roberts
As Oz in We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Libby Pepper
As The Dragon in Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Mackenzie Lawrence
As Madame de la Grande Bouche in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Samantha Legzdin
As Mrs Potts in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Stella Klironomakis
As Tess Tyler in Camp Rock the Musical, BYTESized Productions, Albury Wodonga

Zara Eggers
As Ms Darbus in High School Musical, The Illawarra Grammar School, Mangerton


BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Callum Doherty
As Charlie Bucktin in Jasper Jones, Budding Theatre, Canberra

Harry Kilcullen
As Oberon in A Midsummer Night’s Dream, Canberra Grammar School, Canberra

Hayden Hamilton
As Swiss Cheese in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra

Thomas Rapp
As John Proctor in The Crucible, Oxley College, Bowral


BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Erin Drewsen
As Lucy in The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay

Jade Gillis
As Elizabeth Proctor in The Crucible, Oxley College, Bowral

Jorja Scott
As Gillian in Dags, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Lillia Bank
As Mother Courage in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra

Wynter Grainger
As Kattrin in Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra


BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Finn Lochrin
As Aladdin in Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra

John Whinfield
As King Arthur in Spamalot, St Mary MacKillop College, Canberra

Lachlan Mills
As Troy Bolton in High School Musical, The Illawarra Grammar School, Mangerton

Max Kielly
As Jafar in Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra
AND
As The Beast in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Max Kendrick
As Aladdin in Aladdin Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Sam Malone
As Galileo in We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Tom Buesnell
As Donkey in Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Willum Hollier-Smith
As Oliver in Oliver!, Queanbeyan Players, Queanbeyan


BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Alexandra Nicholl
As Gabriella Montez in High School Musical, The Illawarra Grammar School, Mangerton

Amelie Stanford
As Sharpay Evans in High School Musical, The Illawarra Grammar School, Mangerton

Annabel Mulcahy
As Elphaba in Wicked, Canberra Girls Grammar School, Canberra

Genevieve Lane
As Audrey in Little Shop of Horrors, Canberra Grammar School, Canberra

Georgia Brian
As Lisa in Ladies in Black, Spectrum Theatre Group, Merimbula

Georgia Duncan
As Belle in Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Hattie Evans
As Christine Daaé in The Phantom of the Opera, Trinity Anglican College Albury, Albury

Krystle-Lee McMurray
As Anne Shirley in Anne of Green Gables, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Maya Bracks
As Georgiana “Mac” Vinci in Future’s Past, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange

Shenae Boulton
As Genie in Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra


BEST VARIETY PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE

‘Believe’
Featuring Ruby Hawken and the Nepean Creative and Performing Arts  High School Circus, Come Alive:Southern Stars 2019, NSW Department of Education, Albion Park

‘Blackbird’
Koebi Faumi and Jarrell Cubarrubia with the Limelight Featured Artists in Soaring: Step Into the Limelight, ACT Education Directorate, Canberra

‘Cabaret’
Cast and band, The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

‘Hunchback of Notre Dame – Topsy-Turvy’
Year 5-6 Dance Group, Thank You Mr Disney, Orange Public School, Orange

‘Ocean Adventures’
Bungendore Public School, in The Big Blue: Queanbeyan Schools Arts Festival, Karabar High School, Queanbeyan

‘Phantom of the Opera’
Southern Stars Orchestra, Come Alive: Southern Stars 2019, NSW Department of Education, Albion Park


BEST PERFORMANCE IN A MONOLOGUE OR ONE-ACT PLAY

Adam Salter
In ‘A Ten Minute Mystery’, Hang on a Second: A night of short plays (and one song), Have a Butchers Productions,Canberra

Josh Steadman
Steve in ‘Suzie Meets Her Match’
AND
Jakov in ‘Silent (At Last) Night’, Ten X 10 playfest, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, Wagga Wagga

Melissa Donges
Cate Blanchett in ‘Cate Blanchett Wants to be My Friend on Facebook,’ Ten X 10 playfest, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, Wagga Wagga


BEST DANCE PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE

Andrew Rushby
Connor Bailey and other roles, The Land of Stories, Classical Ballet Centre Canberra, Canberra

Garrett Kelly
‘Big Black Man’, The Full Monty, Supa Productions, Canberra

Level 2 and Level 3 Acro
‘Machinery’, Peter Pan … and Our Lost Treasures, “Legs” Dance, Canberra

National Senior Team
‘Bohemian Rhapsody’
AND
‘The Tree’, Peter Pan … and Our Lost Treasures, “Legs” Dance, Canberra

The dance ensemble
‘Smooth Criminal’, 10 Years, Eden Dance Academy, Queanbeyan

The dance ensemble
‘The Broadway Ballet’, Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Vince Sorilla
Sarge/Allen, TOYS: To infinity & beyond, Bom Funk Dance Studio, Jerrabomberra


BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Jeremy C Kemp
As Macduff in Macbeth, Bay Theatre Players, Batemans Bay

Matt English
As Lieutenant George in Blackadder Goes Forth, Furey Theatre Company, Mittagong

Michael Sparks
As Korzh in The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Richard Bromwich
As General Melchett in Blackadder Goes Forth, Furey Theatre Company, Mittagong

Robert de Fries
As Torvald Helmer in A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra

Rod Jones
As Hugo in The Vicar of Dibley, Pinnacle Players, Orange

Sam Hannan-Morrow
As Nils Krogstad in A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra


BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Bejay Van De Haar
As Cosmo in Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Garrett Kelly
As Horse in The Full Monty, Supa Productions, Canberra

Kieran McKinnon
As Lucas Bieneke in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Paul Fraser
As Uncle Fester in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Paul Sweeney
As Roger de Bris in The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Trevor Burdon
As The Narrator/Mysterious Man in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Zack Drury
As Franz Liebkind in The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Zach Ferguson
As Caiaphas in Jesus Christ Superstar, Orange Theatre Company, Orange


BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY

Alexandra Pelvin
As Kristine Linde in A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra

Amanda Brown
As Tusya in The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Lainie Hart
As Lili Kalinovskaya in The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Martina Selwood
As Alice in The Vicar of Dibley, Pinnacle Players, Orange

Rina Onorato
As Dora/Doreen in Waiting in the Wings, Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan

Victoria Dixon
As Ruth Bucktin in Jasper Jones, Budding Theatre, Canberra


BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL

Amy Murray
As Lauren in Kinky Boots, Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Annalivia Keaveny
As Rapunzel in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Bec Jarvis
As Alice Bieneke in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Erinn Rimmer
As Joanna Jefferson in Rent, Orange Theatre Company, Orange

Michelle Pettigrove
As Magda in Ladies in Black, Spectrum Theatre Group, Merimbula

Nicole Coakes
As Jack’s Mother in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Olivia Aughton
As Tanya in Mamma Mia!, Albury Wodonga Theatre Company, Albury


BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Adam Salter
As Dr Watson in Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery, Dramatic Productions, Canberra

Alvaro Marques
As Marc in Art, Pinnacle Players, Orange

Jackson Balme
As Leonard Vole in Witness for the Prosecution, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT, Wagga Wagga

Mark Coster
As Yvan in Art, Pinnacle Players, Orange

Michael Sparks
As Atticus Finch in To Kill a Mockingbird, Canberra Repertory Society, Canberra

Nick Tucknott
As Serge in Art, Pinnacle Players, Orange


BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Abu Kebe
As Lola in Kinky Boots, Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Alan Moxey
As Judas in Jesus Christ Superstar, Orange Theatre Company, Orange

Alex Perritt
As Jason “JD” Dean in Heathers the Musical, Rising Arts Productions, Camden

Colin Milner
As Gianni Schicchi in Gianni Schicchi, Canberra Opera Inc., Canberra

Darren Lester
As Gomez Addams in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Dave Smith
As Jerry in The Full Monty, Supa Productions, Canberra

Jason Bensen
As Leo Bloom in The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Sam Hamilton
As Jack in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Will Collett
As Cornelius Hackl in Hello Dolly!, Queanbeyan Players, Queanbeyan


BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY

Cinda Jackson
As Geraldine in The Vicar of Dibley, Pinnacle Players, Orange

Karen Vickery
As Anna Akhmatova in The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Melanie Toscan
As Hermia in A Midsummer Night’s Dream, Griffith & Regional Association for the Performing Arts (GRAPA),Griffith

Stephanie WilsonAs Mayella Ewell in To Kill a Mockingbird, Canberra Repertory Society, Canberra

Susannah Frith
As Nora Helmer in A Doll’s House, Canberra Repertory Society, Canberra


BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL

Beckie Zandstra
As Morticia Addams in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Bonnie Browne
As Elle Woods in Legally Blonde, Griffith Regional Theatre, Griffith

Hannah Garbo
As Galinda/Glinda in Wicked, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Jessica Farrell
As Cinderella in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong

Kimberly Ryan
As Eponine in Les Miserables, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Mary McCorry
As Kathy Seldon in Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Molly Stewart
As Little Red Riding Hood in Into The Woods, So Popera Productions, Wollongong
AND
As Elphaba in Wicked, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Tylah Heany
As Wednesday Addams in The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra


BEST CHOREOGRAPHY

Caitlin Schilg
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Michele Heine
Kinky Boots, Free-Rain Theatre Company, Canberra

Rachel Thornton
The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Susan Vaccaro
Mamma Mia!, Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Teagan McKeen and Dane Sanderson
Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong


BEST MUSICAL DIRECTION FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION

Barbara Griffin
We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Jane McIntosh
Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Neil Westcott with vocal coaches Gail Smith and Rachael Westcott
Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Paul Fraser, Marie De La Torre and Simon Pavitt
Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra


BEST DIRECTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY

Belinda Quick
The Lion, the Witch and the Wardrobe, Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay

Joe Woodward
Mother Courage and her Children, Daramalan Theatre Company, Canberra

Phil Cunich
The Crucible, Oxley College, Bowral


BEST DIRECTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL

Bronni Colley
Aladdin Jr, Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Jane McIntosh and Laura Turner
Beauty and the Beast, Nowra Anglican College, Nowra

Julia Armstrong
Aladdin Jr, Junior Albatross Musical (JAM), Nowra

Kate Price
We Will Rock You, Chevalier College, Bowral

Lyn Townsend
Shrek the Musical Jr, Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Romko Hordynsky
Future’s Past, Kinross Wolaroi Preparatory School, Orange


BEST MUSICAL DIRECTION

Alexander Unikowski
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Ewan
The Producers, Dramatic Productions, Canberra

Jenna Hinton and Jude Colquhoun
Oliver!, Queanbeyan Players, Queanbeyan

Kat Tang
The Full Monty, Supa Productions, Canberra

Michelle Mordecai
Avenue Q, Revolution Theatre, Albury

Olivia Corish and Ryley Gillen
The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Peter Copeland Into The Woods
AND
Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Rob Hughes, with vocal coaches Sarah Wotton and Greg Oehm
Company, Pigs Fly Productions, Bowral


BEST DIRECTION OF A PLAY

Chris Baldock
The Art of Coarse Acting, Canberra Repertory Society, Canberra

Liz Bradley
The Woman in the Window, Canberra Repertory Society, Canberra

Stephen Pike
Waiting in the Wings, Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan


BEST DIRECTION OF A MUSICAL OR VARIETY SHOW

Amy Copeland Into The Woods
AND
Singin’ in the Rain, So Popera Productions, Wollongong

Benjamin May and Laura Turner
Wicked, Albatross Musical Theatre Company, Nowra

Emma Mancer
Avenue Q, Revolution Theatre, Albury

Frankie J Holden
Ladies in Black, Spectrum Theatre Group, Merimbula

Jarrad West
The World Goes ‘Round, Canberra Repertory Society, Canberra

Jeremy Zuber and Claire Moodie
Kinky Boots, Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Naomi Dootson and Ron Hawthorne
The Addams Family, Albatross Musical Theatre Company, Nowra


BEST DANCE PRODUCTION

Peter Pan … and Our Lost Treasures
“Legs” Dance, Canberra

The Land of Stories
Classical Ballet Centre Canberra, Canberra

TOYS: To infinity & beyond
Bom Funk Dance Studio, Jerrabomberra


BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL

Aladdin Jr
Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst

Aladdin Jr
Junior Albatross Musical (JAM), Nowra

Beauty and the Beast
Nowra Anglican College, Nowra

High School Musical
The Illawarra Grammar School, Mangerton

Shrek the Musical Jr
Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes

Spamalot
St Mary MacKillop College, Canberra

We Will Rock You
Chevalier College, Bowral


BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY

Mother Courage and her Children
Daramalan Theatre Company, Canberra

The Crucible
Oxley College, Bowral

The Lion, the Witch and the Wardrobe
Bay Theatre Players Youth Theatre Group, Batemans Bay


BEST PRODUCTION OF A VARIETY SHOW OR OTHER MUSICAL THEATRE PIECE

Come Alive: Southern Stars 2019
NSW Department of Education, Albion Park

How to Train Your Doctor
ANU Med Revue, Canberra

Soaring: Step Into the Limelight
ACT Education Directorate, Canberra

Still, We Rise
The Australian Voice Collective, Canberra

The Big Blue: Queanbeyan Schools Arts Festival
Karabar High School, Queanbeyan

The World Goes ‘Round
Canberra Repertory Society, Canberra


BEST PRODUCTION OF A PLAY

A Doll’s House
Canberra Repertory Society, Canberra

Art
Pinnacle Players, Orange

The Woman in the Window
Canberra Repertory Society, Canberra

Waiting in the Wings
Canberra Repertory Society and Queanbeyan Performing Arts Centre, Canberra and Queanbeyan


BEST PRODUCTION OF A MUSICAL

Avenue Q
Revolution Theatre, Albury

Into The Woods
So Popera Productions, Wollongong

Jesus Christ Superstar
Orange Theatre Company, Orange

Kinky Boots
Albury Wodonga Theatre Company, Albury

Kinky Boots
Free-Rain Theatre Company, Canberra

Ladies in Black
Spectrum Theatre Group, Merimbula

Singin’ in the Rain
So Popera Productions, Wollongong

The Addams Family
Albatross Musical Theatre Company, Nowra

The Producers
Dramatic Productions, Canberra

Wicked
Albatross Musical Theatre Company, Nowra



CAT AWARDS COMMENDATION

NOTE: This is a non-award category.

The CAT Awards commends the following companies and individuals, and acknowledges the specialcontribution they have made over the last year to theatre and to the community.

Cowra Music and Dramatic Society, Cowra
For donating proceeds from the production of Agatha Crusty and the Village Hall Murders to maintain the 103-year-old Billimari Hall.


Daramalan Theatre Company, Canberra
For donations to youth health initiatives, through The Treasure of Peter Pan.


Dramatic Productions
For donating $16,281.60 from proceeds of The Producers to Dainere’s Rainbow, The Newborn Intensive CareFoundation, Soldier On, Kippax Uniting Care, Canteen, Royal Institute for Deaf and Blind Children, Diversity ACT, The Canberra Hospital Foundation, Everyman, GIVIT ACT, RSPCA ACT and HOME Queanbeyan.


Griffith & Regional Association for the Performing Arts (GRAPA)
For attracting youthful cast and audience to Shakespeare with A Midsummer Night’s Dream.


Matthew Burge, Wollongong
For exceptional contribution to Come Alive: Southern Stars 2019. A Year 11 student at Wollongong High School of the Performing Arts and a member of the Southern Stars orchestra since Year 5, Matthew featured this year as a cello soloist, conducted the orchestra for three items, 
and arranged the music for several items. 
Matthew is currently playing in the Sydney Youth Orchestra and is studying for his Licentiate Diploma in bassoon.


Parkes Musical & Dramatic Society, Parkes
For making productions accessible to people with special needs through presenting a special autism-friendly performance and providing closed captioning for the hearing-impaired.


Renee Newton Production manager and creative team, ACT Education Directorate
For coordinating over 2000 students, teachers, parents and others to create a seamless and professional production of Soaring: Step Into the Limelight.


Revolution Theatre, Albury
For donating 50% of proceeds from all shows to Albury Wodonga Community Chest.


Rising Arts Productions, Camden
For support for Headspace through the production of Heathers the Musical.


Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT
Celebrating 160th anniversary of the Wagga Wagga School of Arts.