Productions entered in the 2016 Canberra Area Theatre Awards

“Legs” Dance
ACT
Legs on Broadway
The Playhouse
18 to 19 November
Acoustic Theatre
ACT
The Last Time: A Story of Love, Lust and Desperation
Belconnen Arts Centre
28 to 31 January
ACT Education and Training Directorate
Step Into the Limelight
AIS Arena
25 to 26 August
Albury Wodonga Theatre Company
Oliver!
Albury Entertainment Centre
28 to 30 April
The Last Five Years
Albury Wodonga Theatre Company, Olive Street
23 September to 1 October
ANU Interhall Productions
ACT
Sweeney Todd
ANU Arts Centre
4 to 13 August
ANU Med Revue
ACT
Murder She Prescribed
ANU Arts Centre
5 to 7 May
Aria Dance Academy
Queanbeyan
Alice
The Q
3 to 4 December
Australian Defence Force Academy Performing Arts Company
ACT
The Wiz
Adams Auditorium
13 to 13 August
Bay Theatre Players
Batemans Bay
Forget Me Not
The Bay Playhouse
23 to 31 July
Bay Theatre Players Youth Theatre Group
Batemans Bay
Stories in the Dark
The Bay Playhouse
13 to 28 May
BB Ensemble
ACT
Baby Boomers—The Musical
Teatro Vivaldi
10 to 19 December
Bidgee Theatre Productions
Wagga Wagga
Rock of Ages
Riverina Playhouse
4 to 9 November
Bollywood Dimensions Studio
ACT
Mor Bani
Belconnen Community Theatre
10 to 11 December
Brindabella Christian College
ACT
Alice Through the Looking Glass
Erindale Theatre
4 to 6 August
Budding Theatre
ACT
Canberra Youth Talent Show
Courtyard Studio
27 June to 2 July
Burton and Garran Hall Amateur Players
ACT
Arcadia
ANU Arts Centre Drama Lab
19 to 22 July
BYTEsized Productions
Albury Wodonga
Shrek the Musical Jr
Albury Entertainment Centre
24 to 25 June
Canberra Grammar School
Cosi
Tim Murray Theatre
2 to 5 March
Hamlet
Tim Murray Theatre
18 to 20 August
Lord of the Flies
Tim MurrayTheatre
3 to 5 November
Canberra Repertory Society
The Threepenny Opera
Theatre 3
25 February to 12 March
Uncle Vanya
Theatre 3
28 April to 14 May
Witness for the Prosecution
Theatre 3
16 June to 2 July
Macbeth
Theatre 3
4 to 20 August
She Stoops to Conquer
Theatre 3
22 September to 8 October
Noises Off
Theatre 3
17 November to 3 December
Carillon Junior Theatrical Society
Bathurst
The Little Mermaid
Bathurst Memorial Entertainment Centre
27 to 28 November
Chevalier College
Bowral
The Thirty-Nine Steps
Performing Arts Centre
13 to 14 May
Child Players ACT
Dr Dolittle’s Circus
Belconnen Community Theatre
7 to 16 July
Classical Ballet Centre Canberra
Wonderland
Canberra Theatre
4 to 5 December
Cooma Little Theatre
Return to the Forbidden Planet
Cooma Little Theatre
15 to 23 April
Cowra Musical and Dramatic Society
Mr Bennett’s Bride
Cowra Civic Centre
21 to 29 October
Daramalan Theatre Company
ACT
Ishmael and the Return of the Dugongs
MacGowage Hall
27 to 30 April
The Resistible Rise of Arturo Ui
MacGowage Hall
12 to 15 October
Dramatic Productions
ACT
Catch Me If You Can
Gungahlin Theatre
27 May to 11 June
Dreamcoat Productions
Merimbula
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Twyford Hall
25 November to 4 December
Dubbo Theatre Company
Godspell
Dubbo Regional Theatre
26 July to 6 August
Eden Dance Academy
Queanbeyan
Something Old, Something New – Something Borrowed (Something Blue)
The Q Theatre
12 to 13 December
Free-Rain Theatre Company
ACT
The Little Mermaid
Canberra Theatre
8 to 17 April
Wicked
Canberra Theatre
14 to 28 October
GDance Academy
ACT
The Nutcracker & The Best of Broadway
The Q
5 to 6 December
Griffith & Regional Association for the Performing Arts (GRAPA)
Season of one-act plays:
To Burn a Witch
The Cardinal and the Coverup
Griffith High School Hall
2 to 4 June
Much Ado About Nothing
Bidgee Studio
28 October to 6 November
Ickle Pickle Productions
ACT
Beauty and the Beast
Belconnen Theatre
8 to 23 January
Karabar High School
Queanbeyan
On the Mantelpiece
Erindale Theatre
4 to 7 May
Kinross Wolaroi Preparatory School
Orange
Howlin’
Orange Civic Theatre
22 to 22 September
Lyneham High School
ACT
The Addams Family
Lyneham High School Performing Arts Centre
22 to 25 June
Marian Catholic College
Griffith
Grease
Griffith Regional Theatre
15 to 18 June
Marist College
ACT
Noises Off
Marist College Theatrette
26 to 28 May
Molong Players
MPR – My Partner Rules
Molong Community Hall
6 to 27 August
Narrabundah College
ACT
The Accused
Hawke Theatre Narrabundah College
3 to 6 August
New and Used Productions
Mittagong
Cinderella
Mittagong Playhouse
15 to 23 January
NUTS
ACT
Speaking in Tongues
ANU Arts Centre
27 to 30 April
Proof
Drama Lab ANU Arts Centre
4 to 7 May
Death and the Maiden
Drama Lab ANU Arts Centre
6 to 8 October
The Tempest
Black Mountain Peninsula
19 to 22 October
On 4 Young and Old
Burradoo
Educating Rita
Mittagong Playhouse
24 June to 3 July
Orange Theatre Company
Hairspray
Orange Civic Theatre
13 to 21 May
Lend Me a Tenor
Orange Civic Theatre
28 to 31 July
Mary Poppins
Orange Civic Theatre
14 to 29 October
Oxley College
Bowral
Pippin
Hoskins Hall
10 to 18 March
Paragon Players
Wagga Wagga
Nunsense II: The Second Coming
Commercial Club, Wagga Wagga
2 to 10 September
Parkes Musical & Dramatic Society
Footloose
Parkes Little Theatre
14 May to 5 June
Rock of Ages
Parkes Little Theatre
8 to 23 October
Phoenix Players
ACT
Next to Normal
ANU Arts Centre
8 to 23 July
Spring Awakening
ANU Arts Centre
11 to 26 November
Pied Piper Productions
ACT
High School Musical
Canberra College Performing Arts Centre
23 September to 1 October
Pigeonhole Productions
ACT
Playhouse Creatures
The Q
31 March to 9 April
Pigs Fly Productions
Bowral
Calendar Girls
Mittagong Playhouse
2 to 17 September
Queanbeyan City Council
Play on
The Q
10 to 21 May
Queanbeyan Players
The Music Man
The Q
10 to 25 June
The Merry Widow from Blue Gum Creek
The Q
4 to 19 November
Queanbeyan School Education Area Arts Festival
Queanbeyan Schools Arts Festival: Discovery
Canberra Theatre
23 to 24 August
So Popera Productions
Wollongong
The Producers
Illawarra Performing Arts Centre
22 to 30 January
Spectrum Theatre Group
Merimbula
The Addams Family
Twyford Hall
20 May to 4 June
The Cottage at Tathra
Twyford Hall
9 to 18 September
Spread the Wyrd
ACT
An Audience With Machiavelli:
The Prince
and The Mandrake Root
Ralph Wilson Theatre
4 to 12 March
St Edmund’s College
ACT
High School Musical
Brother RJ Wallace Hall
28 to 30 April
St Mary MacKillop College
ACT
Treasure Island
Tuggeranong Arts Centre
31 May to 1 June
The Living End
St Mary MacKillop College Theatrette
15 to 19 August
Supa Productions
ACT
Funny Girl
The Q
9 August to 3 September
The Other Theatre Company
Albury
Fawlty Towers
The Cube
6 to 15 October
Trinity Anglican College Albury
Albury
The Servant of Two Masters
Albury Wodonga Theatre Company
3 to 4 May
The Lion King Jr
Trinity Hall
17 to 18 August
Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT
Murder Afoot
Basement Theatre
28 April to 8 May
tenX10 playfest
Commercial Club
17 to 19 June
April in Paris
The Basement
27 October to 6 November
Wollongong High School of the Performing Arts
Ash Girl
Wollongong High School Performing Arts Centre
17 to 19 March
Legally Blonde
Wollongong High School Performing Arts Centre
29 June to 2 July
Young Theatre Company
Calendar Girls
Catherine McAuley Centre
16 to 24 September