COMPLETE LISTING

MARY PORTER PROFESSIONAL DEVELOPMENT SCHOLARSHIP
Kyle Nozza, Wollongong
BEST SET DESIGNER FOR A PLAY
Michael Sparks
The Crucible, Canberra Repertory Society
AND
Sam Lloyd
The Wind in the Willows, Bay Theatre Players, Batemans Bay
BEST SET DESIGNER FOR A MUSICAL
Amy, Mal and Donna Copeland
Little Shop of Horrors, So Popera Productions, Wollongong
BEST COSTUME DESIGNER FOR A PLAY
Anne Kay
Casanova, Canberra Repertory Society
BEST COSTUME DESIGNER FOR A MUSICAL OR VARIETY SHOW
Fiona Leach
Mary Poppins, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST COSTUME DESIGNER FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Jo Howard
Alice, Daramalan Theatre Company, Canberra
BEST LIGHTING DESIGNER
Adam Loughlin, Peter Copeland, Rosie Goderie and Nadina Zappia
Alchemy, Wollongong High School of the Performing Arts
TECHNICAL ACHIEVEMENT
The SACI (School of Arts, Creativity and Innovation) team
Construction of the elephant, Barnum, Canberra Grammar School
AND
James McPherson
Sound design, Into The Woods, Dramatic Productions, Canberra
JOHN THOMSON MAGIC MOMENT OF THEATRE
Collapse of the pyramid
Barnum, Canberra Grammar School
AND
Reveal of the Giant in QE Bed
The BFG, Child Players ACT, Canberra
BEST ORIGINAL WORK
Cate Clelland and Fraser Findlay
Original settings of songs, Much Ado About Nothing, Canberra Repertory Society
BEST ORIGINAL WORK FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Chris Richards, Rosie Goderie, Nadina Zappia and Adam Loughlin
Original concept and concept development, Alchemy, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST ENSEMBLE IN A PLAY
The cast
Skin, Canberra Youth Theatre
BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL
Nell Shephard (Crystal), Liberty Thirsk (Chiffon) and Libby Malcolm (Ronnette)
The vocal trio, Little Shop of Horrors, Pigs Fly Productions, Bowral
BEST ORCHESTRA FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Hairspray
Wollongong High School of the Performing Arts
BEST ORCHESTRA (sponsored by Sarah Byrne)
Into The Woods
Dramatic Productions, Canberra
PATRICIA KELSON ENCOURAGEMENT AWARD
John Truscott
Dance, The Good, the Bad and the Downright Cute, “Legs” Dance, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY
Jack Overton
Frederick Fellowes/Philip Brent, Noises Off, Lake Tuggeranong College, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL (sponsored by AMB)
Matthew Hajner
Edna Turnblad, Hairspray, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY
Annalivia Keaveny
Death as a Beggar-Woman, Blood Wedding, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL (sponsored by AMB)
Nina Wood
Motormouth Maybelle, Hairspray, Hawker College, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY
Andrew Taylor
Lloyd Fellowes, Noises Off, Lake Tuggeranong College, Canberra
BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY
Glynis Stokes
Lucy Evans, The Art of Teaching Nothing, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL
Jacob Sgouros
Peter Allen, The Boy From Oz, Chevalier College, Bowral
BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL
Isabel Clarke
Judy Garland, The Boy From Oz, Chevalier College, Bowral
BEST VARIETY PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE
Craig Schofield, Terry Schofield, Dave Bracher and Tony Clarke
In ‘Jersey Boys’, Strictly Musical, Monaro Committee for Cancer Research, Cooma
BEST DANCE PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE (sponsored by Jim and Heather Leedman)
Mara Glass
The Candy Man, The Chocolate Factory, Classical Ballet Centre, Canberra
BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY (sponsored by Queanbeyan Players)
Jesse Tankard
Ben Hecht, Moonlight and Magnolias, Spectrum Theatre Group, Merimbula

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL (sponsored by Barlens Hire)
Jack Martin
Lefou, Beauty and the Beast, Griffith Regional Theatre

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY (sponsored by Bags to Go)
Yanina Clifton
Mary Warren, The Crucible, Canberra Repertory Society

LOLA NIXON BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL
Christine Wallace
Winifred Banks, Mary Poppins, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY (sponsored by National Capital Motors)
Simon Lovatt
David O Selznick, Moonlight and Magnolias, Spectrum Theatre Group, Merimbula
AND
Tony Turner
Older Casanova, Casanova, Canberra Repertory Society

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL (sponsored by Marjory and Peter Kobold)
Brent Dolahenty
Emmett, Legally Blonde, Wagga Wagga City Council
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY (sponsored by Mr and Mrs Bob Winnel)
Jo Darby
Shirley Valentine, Shirley Valentine, Wagga Wagga School of Arts Inc SOACT
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL (sponsored by Teatro Vivaldi)
Meredith Adams
Mary Poppins, Mary Poppins, Bidgee Theatre Productions, Wagga Wagga
BEST CHOREOGRAPHER (sponsored by Richards Consulting)
Trish Brown, Kym Darmody, Caitlin Shilg and Genevieve Hall
Cats, St Clare’s College, Canberra
BEST MUSICAL DIRECTOR FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Jarrod Schindler
Buddy—The Buddy Holly Story, Marist College, Canberra
BEST DIRECTOR OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY
Emma Wood
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged), Narrabundah College, Canberra
BEST DIRECTOR OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL
Simon Hughes
Barnum, Canberra Grammar School
BEST MUSICAL DIRECTOR (sponsored by Sarah Byrne)
Damien Slingsby
Into The Woods, Dramatic Productions, Canberra
BEST DIRECTOR OF A PLAY (sponsored by DSP and Stage Whispers)
Jarrad West
Casanova, Canberra Repertory Society
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL OR VARIETY SHOW (sponsored by Mr and Mrs Keith Crowe)
Amy Copeland
Little Shop of Horrors, So Popera Productions, Wollongong
BEST DANCE PRODUCTION (sponsored by Michael and Joan Mary O’Brien)
Alchemy
Wollongong High School of the Performing Arts
BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL
The Boy From Oz
Chevalier College, Bowral
BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)
Narrabundah College, Canberra
BEST PRODUCTION OF A VARIETY SHOW
A Taste of Tinseltown
Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST PRODUCTION OF A PLAY (sponsored by Blumers Lawyers)
Tuesdays with Morrie
Queanbeyan City Council
BEST PRODUCTION OF A MUSICAL (sponsored by NSW Government)
Mary Poppins
Free-Rain Theatre Company, Canberra
IN THE SPIRIT OF THE COMMUNITY AWARD
Justin Watson
Ickle Pickle, Canberra, for providing opportunities for young people to be involved in theatre
SILVER CAT AWARD (sponsored by ACTewAGL)
FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTION TO THEATRE OVER MANY YEARS
Lawrance and Robyn Ryan
For the contribution they have made to the Cowra Musical and Dramatic Society over many years
GOLD CAT AWARD (sponsored by Icon Water)
Amy and Peter Copeland
For the contribution they made to theatre in Wollongong during 2015 in direction, choreography,puppet direction, set design, production management and technical direction