ICON AND ACTEWAGL CAT AWARDS 2016 WINNERS

Complete list from Act 1 and Act 2

MARY PORTER PROFESSIONAL DEVELOPMENT SCHOLARSHIP
Kaitlin Nihill, Canberra
BEST SET DESIGNER FOR A PLAY
Quentin Mitchell
Witness for the Prosecution, Canberra Repertory Society
BEST SET DESIGNER FOR A MUSICAL, VARIETY OR DANCE PRODUCTION
Chris Zuber
Spring Awakening, Phoenix Players, Canberra
AND
Heath Neville
Grease, Marian Catholic College, Griffith
BEST COSTUME DESIGNER FOR A PLAY
Anna Senior
She Stoops to Conquer, Canberra Repertory Society
BEST COSTUME DESIGNER FOR A MUSICAL OR VARIETY SHOW
Jessica Grantham-Lee
The Producers, So Popera Productions, Wollongong
BEST COSTUME DESIGNER FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
The “Legs” teachers
Legs on Broadway, “Legs” Dance, Canberra
BEST LIGHTING DESIGNER
Hamish McConchie
Spring Awakening, Phoenix Players, Canberra
TECHNICAL ACHIEVEMENT (Sponsored by AMB)
David Bunting
Researching, purchasing and developing the flying rig, Mary Poppins, Orange Theatre Company
JOHN THOMSON MAGIC MOMENT OF THEATRE
Disappearance of the witches
Macbeth, Canberra Repertory Society
BEST ORIGINAL WORK
Fiona D’mello, Andy Hua and team
Script and lyrics, Murder She Prescribed, ANU Med Revue, Canberra
BEST ORIGINAL WORK FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Jeremy Boulton
Music, Ash Girl, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST ENSEMBLE IN A PLAY
The cast
Playhouse Creatures, Pigeonhole Productions, Canberra
BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL (Sponsored by Dubbo Jaguar and Land Rover)
The ensemble cast
Wicked, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST ORCHESTRA FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
The Addams Family
Lyneham High School, Canberra
BEST ORCHESTRA (Sponsored by Sarah Byrne)
Sweeney Todd
ANU Interhall Productions, Canberra
AND
The Producers
So Popera Productions, Wollongong
PATRICIA KELSON ENCOURAGEMENT AWARD
Luca Yi
As Benjamin, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Dreamcoat Productions, Merimbula
AND
As Pugsley Addams, The Addams Family, Spectrum Theatre Group, Merimbula
BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY
Ben Burgess
As Teddy Brewster in Arsenic and Old Lace, Lake Tuggeranong College, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL
Matthew Hearne
As Warner in Legally Blonde, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY
Brodie Ackroyd
As Pamela in The Thirty-Nine Steps, Chevalier College, Bowral
BEST YOUTH ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL
Kaitlin Nihill
As Natalie Goodman in Next to Normal, Phoenix Players, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY
Patrick Holman
As Richard Hannay in The Thirty-Nine Steps, Chevalier College, Bowral
BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY
Nicola Wetselaar
As Jennifer Mitchell in The Accused, Narrabundah College, Canberra
BEST YOUTH ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL
Jeremy Boulton
As Emmet in Legally Blonde, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST YOUTH ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL
Talia Sigsworth
As Elle in Legally Blonde, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST DANCE PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE (Sponsored by Jim and Heather Leedman)
‘Gladiator Art Pop’
Senior National Team, Legs on Broadway, “Legs” Dance, Canberra
BEST VARIETY PERFORMANCE BY AN INDIVIDUAL OR ENSEMBLE
Cathryn Youings
As Scarlet in Murder She Prescribed, ANU Med Revue, Canberra
BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A PLAY (Sponsored by Queanbeyan Players)
Cameron Thomas
As Macduff in Macbeth, Canberra Repertory Society
BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL
Fraser Findlay
As Dr Dillamond in Wicked, Free-Rain Theatre Company, Canberra
AND
Nelson Bowler
As Carmen Ghia in The Producers, So Popera Productions, Wollongong
BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A PLAY
Alice Ferguson
As Janet Mackenzie in Witness for the Prosecution, Canberra Repertory Society
BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE IN A MUSICAL (Sponsored by Findex)
Louiza Blomfield
As Ursula in The Little Mermaid, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A PLAY (Sponsored by National Capital Motors)
Arran McKenna
As Frederick Fellowes/Philip Brent in Noises Off, Canberra Repertory Society
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL (Sponsored by Coralea Cameron)
Daniel Downing
As Leo Bloom in The Producers, So Popera Productions, Wollongong
AND
Spencer Cliff
As Sweeney Todd in Sweeney Todd, ANU Interhall Productions, Canberra
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A PLAY (Sponsored by Mr and Mrs Bob Winnel)
Alex Rapp
As Rita in Educating Rita, On 4 Young and Old, Burradoo
AND
Jenna Roberts
As Lady Macbeth in Macbeth, Canberra Repertory Society
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A MUSICAL (Sponsored by Teatro Vivaldi)
Kirrah Amosa
As Elphaba in Wicked, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST CHOREOGRAPHER (Sponsored by Richards Consulting)
Michelle Heine
Wicked, Free-Rain Theatre Company, Canberra
BEST MUSICAL DIRECTOR FOR A SCHOOL OR YOUTH PRODUCTION
Ruth Ellevsen
Legally Blonde, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST DIRECTOR OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY
Joe Woodward
The Resistible Rise of Arturo Ui, Daramalan Theatre Company, Canberra
BEST DIRECTOR OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL
Janet Cunningham
Legally Blonde, Wollongong High School of the Performing Arts
BEST MUSICAL DIRECTOR (Sponsored by Marjory and Peter Kobold)
Katrina Tang
Sweeney Todd, ANU Interhall Productions, Canberra
BEST DIRECTOR OF A PLAY (Sponsored by DSP and Stage Whispers)
Jordan Best
Playhouse Creatures, Pigeonhole Productions, Canberra
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL OR VARIETY SHOW (Sponsored by Mr and Mrs Keith Crowe)
Amy Copeland
The Producers, So Popera Productions, Wollongong
BEST DANCE PRODUCTION (Sponsored by Joan Mary and Michael O’Brien)
Legs on Broadway
“Legs” Dance, Canberra
BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH MUSICAL
Legally Blonde
Wollongong High School of the Performing Arts
BEST PRODUCTION OF A SCHOOL OR YOUTH PLAY
The Thirty-Nine Steps
Chevalier College, Bowral
BEST PRODUCTION OF A VARIETY SHOW (Sponsored by Oatley Wines)
Murder She Prescribed
ANU Med Revue, Canberra
BEST PRODUCTION OF A PLAY (Sponsored by Free-Rain Theatre Company)
Playhouse Creatures
Pigeonhole Productions, Canberra
BEST PRODUCTION OF A MUSICAL (Sponsored by the NSW Government)
Wicked
Free-Rain Theatre Company, Canberra
SILVER CAT AWARD (Sponsored by ActewAGL)
Molong Players
For bringing original theatre to the Molong community for the last 40 years, and for raising more than 1.5 million dollars for local charities
GOLD CAT AWARD (Sponsored by Icon Water)
Janet Cunningham
Directing, set design, costume design, teaching and inspiring students at Wollongong High School of the Performing Art
CAT AWARDS COMMENDATION

NOTE: This is a non-award category.

The CAT Awards commends the following companies and acknowledges the special contribution they have made over the last year to theatre and to the community.

Carillon Junior Theatrical Society, Bathurst
The Little Mermaid
For creating opportunities in the performing arts for children in the Bathurst region

Dreamcoat Productions, Merimbula
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
For donating all profits to the Sapphire Coast Advocates for Social Justice to assist them in their work

Trinity Anglican College Albury
The Lion King Jr
For involving every child in the school in years 3 to 6

Queanbeyan School Education Area Arts Festival
Discovery
For providing opportunities for students in the Queanbeyan area to participate in theatre

ACT Education and Training Directorate
Step Into the Limelight
For providing opportunities for students in the ACT to participate in theatre

Phoenix Players, Canberra
Next to Normal and Spring Awakening
For adventurous programming and for raising awareness of mental health and youth issues

Young Theatre Company
Calendar Girls
For raising money for Can Assist

Pigs Fly Productions, Bowral
Calendar Girls
For raising money for Can Assist